Szkoła!

Moi mili Czytelnicy! Uczniowie duzi i mali!

Dobrego nowego roku szkolnego!
Życzę Wam, żeby każdy jego tydzień przyniósł jakieś odkrycie, żeby dawne przyjaźnie się pogłębiały, a nowe nie dawały na siebie czekać. Żebyście mimo trudów nauki, zmęczenia porannym wstawaniem, znużenia rutyną – potrafili odnaleźć jasne strony w codziennym wysiłku.

Choćby było ciężko, zapewniam Was: kiedyś będziecie to wszystko wspominać miło, a przynajmniej – z sentymentem Odwagi, siły i wytrwałości! 

Nauczycielom-przewodnikom zaś życzę wielu sił, cierpliwości i radości z wykonywanej pracy na każdy dzień tego nowego roku.

*

Być może jeszcze nie wiecie – bo informację o tym zamieściłam dotąd jedynie na Facebooku – że już 6 listopada będzie miała premierę moja nowa książka, „Miedziany Listek”. Okładka do niej będzie się prezentowała tak:

 

 

A drugi września to bardzo dobry moment, żeby ją zaprezentować, bo akcja książki zaczyna się w przeddzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

Dlatego też postanowiłam Wam pokazać także moje stare zdjęcie – a robię to dlatego, że zabawnym zbiegiem okoliczności jestem na nim dokładnie w takiej samej sytuacji (z jednym dniem różnicy), jak Tereska w pierwszym rozdziale „Miedzianego Listka”. No, może ona miała na biurku jeszcze większy porządek… Ale poza tym wszystko się zgadza.

 

 

Nie wierzycie? No to zajrzyjcie do tekstu!

 

1 września

80 lat temu – dawno i niedawno zarazem. Przecież żyją jeszcze ci, którzy ten dzień pamiętają. Choć tak wielu innych zginęło.

Nie wolno zapomnieć. Trzeba pamiętać. Trzeba słuchać świadków, póki mamy szczęście ich znać.

*

Jakiś czas temu, podczas jednej z naszych wycieczek po Polsce, zajechaliśmy do Tumu pod Łęczycą.

(Nawiasem mówiąc, jak głosi Wikipedia: Podczas bitwy nad Bzurą we wrześniu 1939 w północnej wieży archikolegiaty ukrył się niemiecki obserwator kierujący ogniem artylerii niemieckiej. Artyleria polska ostrzelała kościół, skutecznie likwidując ten punkt obserwacyjny, ale wieża uległa zniszczeniu, a w kościele wybuchł pożar. Po przejściowym zajęciu okolic Łęczycy przez Wojsko Polskie archikolegiata została zbombardowana przez Luftwaffe, co spowodowało dalsze zniszczenia murów i stropów oraz kolejny pożar. Z kolegiaty pozostały już tylko mury bez dachu. Resztki wyposażenia przysypał gruz i odłamki z dachówek dachu, który wpadł do wnętrza.)

Po zwiedzeniu (odbudowanej) kolegiaty, zmęczeni i głodni po całodniowej wycieczce, trafiliśmy kawałeczek dalej, do „Oberży na Progu Tumu”. Niepozorny ten budynek w pierwszej chwili nie zachęcił nas specjalnie, ale głód i zmęczenie przeważyły i w końcu weszliśmy do środka.

 

 

Nie będę teraz opisywać tego raczej niezwykłego miejsca, dość powiedzieć, że nazwa „oberża” pasowała tam idealnie. Wystrój wnętrza nakłonił mnie do obejścia całej sali, umeblowanej długimi stołami i ławami, i do obejrzenia rozlicznych pamiątek (dotyczących różnych dziedzin życia i historii) wiszących na ścianach. Wszystkie te artefakty najwyraźniej były własnością zażywnego pana Oberżysty, który, w skórzanym fartuchu i z sumiastym wąsem, osobiście obsługiwał gości, racząc ich przy okazji rozmaitymi anegdotami i nie żałując czasu na dłuższe rozmowy.

Jedną z pamiątek wiszących na ścianie przy wejściu było przedwojenne godło Polski:

 

 

A pod nim, na pożółkłym karteluszku, opis:

 

 

I było to dziwnie wzruszające, że można się natknąć na takie godło w tak zaskakującym otoczeniu i że ktoś je przechował przez wszystkie te lata (z latami wojny na czele), że ktoś zapamiętał, kiedy i dlaczego zdjęto je z właściwego mu miejsca, na które przecież już nigdy to godło nie wróciło. Bo zastąpiono je nowym. Z orłem bez korony.

I tym wzruszeniem się z Wami dzisiaj dzielę.

*

Trzeba pamiętać. Nie wolno zapomnieć.

 

Wakacje!

 

Mili Czytelnicy!

WAKACJE!

Życzę Wam z tej okazji: szerokich dróg, szerokiego nieba, odpoczynku, oddechu, pięknych przygód – i nowych pięknych wspomnień. Nawet jeśli nie oddalicie się zbytnio od domu – niech Wam te wakacje przyniosą to, czego od nich oczekujecie 🙂

Ściskam Was wszystkich mocno i – do zobaczenia we wrześniu!

Po dolnośląskich „walizkach”

Ochłonęłam po podróży „Z książką na walizkach” – czas więc na podsumowanie tych czterech intensywnych dni 🙂

Dzień pierwszy zaczął się inauguracyjną kolacją we Wrocławiu – tam właśnie spotkali się wszyscy: organizatorzy, wydawcy, animatorzy, pisarze i ilustratorzy, którzy następnego dnia ruszyli dziesięcioma różnymi trasami w podróż po bibliotekach Dolnego Śląska.

Swobodna pogawędka po kolacji… (foto: Ewa Karwan-Jastrzębska)

 

Następny dzień zaczął się już o 6.00 rano, kiedy to wraz z towarzyszącym mi animatorem Adamem ruszyliśmy na pierwsze (z trzech) spotkanie tego dnia. Upał od rana dawał się we znaki, ale dzielnie dotarliśmy do Międzyborza, gdzie spotkanie przebiegło w miłej atmosferze za roletami (jak dobrze, że były!):

Kolejnym przystankiem była Twardogóra, gdzie w kameralnej, miłej bibliotece im. Reymonta spędziliśmy sympatyczne półtorej godziny, żałując, że nie mamy więcej czasu, by obejrzeć wszystkie miejscowe atrakcje (a jest ich trochę).

Tak Władysław Stanisław Reymont wita czytelników, wchodzących w progi twardogórskiej biblioteki (foto: Adam Hemer)

 

Po tym spotkaniu pomknęliśmy do Oleśnicy, gdzie upał sięgał już zenitu, tym bardziej, że było to samo południe! Ogólnie panujące gorąco nie przeszkodziło jednak Czytelnikom obecnym w Bibliotece Pod Pegazem w intensywnej aktywności – spotkanie w Oleśnicy było zdecydowanie najbardziej spontanicznym, dynamicznym i wesołym ze wszystkich pięciu, które przeprowadziłam w ciągu dwóch dni podróży (Kasztanowłosa! Dziękuję Ci za obecność! 🙂 ).

Z Adamem – animatorem z Wydawnictwa Akapit Press

 

Po tym ruszyliśmy w drogę do Legnicy, gdzie już czekał nas odpoczynek i gdzie mogliśmy się zregenerować przed kolejnym miłym lecz wymagającym dniem 🙂

Od rana w Legnicy – spotkanie w bibliotece. Lawina pytań! (Choć mimo wszystko nie taka, jak w Oleśnicy). Po wszystkim Pani Dyrektor oprowadziła nas (niestety szybciutko, bo spieszyliśmy się już dalej!) po zabytkowym budynku biblioteki, który, jak się okazało, ma niezwykle ciekawą i bogatą historię. U swoich początków był siedzibą Loży Masońskiej! Obejrzeliśmy nawet ozdobione polichromiami pomieszczenie w podziemiach, w którym masoni spotykali się na degustacji wina (!).

Polichromie w legnickiej bibliotece (foto: Adam Hemer)

 

A z Legnicy – niespodziewaną trasą off-road (wybór drogi należał do nas 😀 ) podążyliśmy do Siedlec, gdzie wzięliśmy udział w festynie szkolnym.

Nieoczywista trasa z Legnicy do Siedlec 😀 (foto: Adam Hemer)

 

Miejsce okazało się bardzo ciekawe, ponieważ festyn odbywał się w dawnym parku przylegającym do pałacu – a raczej do jego ruin. Na zdjęciu widać, co zostało z tego wspaniałego budynku po przejściu Armii Czerwonej:

Na festynie – rozmowy, książki, głośna muzyka i przepiękne stare, bardzo stare platany w przypałacowym parku, a raczej: w tym, co z niego zostało.

Po wizycie w Siedlcach został przed nami ostatni odcinek drogi: do Świdnicy, w której kolejnego dnia miał się odbyć wielki finał XVI edycji akcji „Z książką na walizkach”. Po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze, żeby obejrzeć wzruszający ślad przeszłości: krzyż pokutny przy drodze do Świdnicy, datowany na XIV-XVI wiek. Dawniej takie krzyże stawiali zabójcy na miejscu zbrodni. Ten stoi na rozstaju dróg, który już wtedy był zapewne rozstajem. Nie wiadomo, co się tam wydarzyło, ale ślad został do dzisiaj. Podobno w Polsce przetrwało 600 podobnych krzyży, z czego aż 400 znajduje się na Dolnym Śląsku właśnie!

W Świdnicy przywitał nas piękny widok nieodległych gór i ptaki śpiewające jak w bajce – wspaniałe miejsce!

Wieczorem (iście śródziemnomorskim), ciepłym, pachnącym skoszoną trawą i latem, z rogalikiem księżyca na czystym niebie, wszyscy spotkaliśmy się znów na uroczystej kolacji.

Obok mnie: Joanna Zagner-Kołat, autorka m.in. tegorocznego „walizkowego” plakatu (foto: Ewa Karwan-Jastrzębska).


A tu się śmiejemy – ja i Joanna z Wydawnictwa Akapit Press 🙂 (foto: Ewa Karwan-Jastrzębska).

 

Miły wieczór pozwolił zebrać siły na kolejny dzień – dzień wielkiego finału!

Rozpoczął się on przejściem z budynku świdnickiej biblioteki na rynek, gdzie miało się wydarzyć wszystko, co ważne: bieg czytelników w śmiesznych przebraniach (byliśmy jurorami!), występy, dmuchane zamki, strzelanie z kuszy, wielka gala w teatrze – i kiermasz, na którym wszyscy pisarze i ilustratorzy podpisywali czytelnikom swoje książki.

Śliczny rynek w Świdnicy

 

W drodze na rynek – w tle pięknie kolorowa Agnieszka Frączek 🙂 (foto: Ewa Karwan-Jastrzębska).

 

W roli jurora – konkurs na najlepsze przebrania czytelnika-biegacza! (foto: Ewa Karwan-Jastrzębska)

 


Kiermasz – od lewej: Agnieszka Tyszka, ja, Ewa Karwan-Jastrzębska. Za nami widać drzwi prowadzące do sali, w której podpisywaliśmy książki. Niezwykłe jej sklepienia widać na kolejnych zdjęciach:

 


 A to ja po finałowej gali, na której obdarowano mnie karykaturą (pierwszą w moim życiu!) – każdy z nas dostał w prezencie swoją.(foto: Ewa Karwan-Jastrzębska)

 

Po tej relacji, szczegółowej i mam nadzieję, nie zbyt nużącej, przyszedł czas na część oficjalną.

Przede wszystkim chcę podziękować organizatorom całej tej wspaniałej czytelniczej imprezy: Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. Dzięki Waszej pomysłowości, zaangażowaniu i ciężkiej (niekiedy bardzo drobiazgowej i żmudnej!) pracy udało się zorganizować to fantastyczne wydarzenie.

Szczególne podziękowania kieruję do Mózgów całej operacji, Jerzego Kumiegi i Katarzyny Kujawy oraz ich współpracowników, którzy brali udział w przygotowaniach, do pani Ewy Cuban i jej prężnej bibliotekarskiej ekipy oraz do WSZYSTKICH bibliotekarzy spotkanych na trasie. Jesteście naprawdę wspaniali!

Dziękuję Czytelnikom, którzy jak zawsze nie zawiedli! ❤️ Spotkania, co do jednego, były udane, rozmowy miłe, zabawne i ciekawe, a już ilość interesujących (i zaskakujących) pytań zadanych mi w Oleśnicy przeszła wszelkie oczekiwania! 😀 (Kasztanowłosa, dziękuję Ci za obecność i macham do Ciebie!). No i festyn w Siedlcach! Bardzo, bardzo Wam dziękuję, bezpośredni kontakt z Wami to wspaniała sprawa, nie do przecenienia!

Dziękuję wszystkim Autorom i Ilustratorom, którzy również wzięli udział w tej edycji „Z książką na walizkach” – bardzo mi było z Wami miło, cieszę się, że poznałam kilka nowych osób 🙂

Ekipie Wydawnictwa Akapit Press dziękuję za świetne towarzystwo i opiekę nad książkami 😁❤️

I – last but not least – wielkie podziękowania dla Akapitowego Animatora Adama (AAA): za niezawodność, wsparcie, nawigację, pomoc techniczną (tablica rejestracyjna :D), miłe rozmowy (Reymont…) i równie miłe towarzystwo, oraz za sprawowanie pieczy nad wszystkim. No i za jazdę off-road, oczywiście!

A tu jeszcze: liczne dary, jakie przywiozłam ze sobą. Jest co oglądać, co czytać – i wiadomo, gdzie warto wrócić w charakterze turysty…