Po kolejnym spotkaniu – tym razem Poznań

Wczoraj po południu w Cafe Misja w Poznaniu odbyło się niezwykle miłe spotkanie autorskie, na którym poznałam absolutnie fantastycznych nowych czytelników!
 
Spotkanie poprowadziła p. Maria Łączkowska z poznańskiego radia Emaus, które patronowało naszej małej imprezie i na antenie którego (także w sieci) od września można słuchać na dobranoc moich książek (wcześniej był to „Brat”, teraz – „Rzeka”).
 
Było wspa-nia-le! Bardzo dziękuję Wam, kochane dzieciaki, za wszystkie pytania, rozmowy, za śmiech i żywiołowość, która jak nic innego na świecie pomaga mi naładować akumulatory. Dziękuję Rodzicom, którzy przyszli ze swoimi pociechami – również za miłe rozmowy i za dużo dobrych fluidów, które odebrałam. Mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze nieraz!
 
A póki co – pamiętajcie o haczykowym konkursie! Czekamy na Wasze prace!
 
Pozdrawiam Was wszystkich bardzo mocno! :)
.
Poniżej – kilka obrazków:
 IMG_7169

IMG_7182

IMG_7184

IMG_7201

IMG_7207

Wspomnienie z przedwczoraj

Przedwczoraj znów byłam w Łodzi!

Tym razem już nie przy okazji targów, ale na spotkaniach autorskich.

Jechałam sobie na nie autostradą i, uchylając się od ostrych promieni słonecznych, które uparły się, żeby nieustająco świecić mi prosto w oczy, podziwiałam piękne poranne widoki: ziemię przykrytą szronem, niebo u góry niebieskie, a im bliżej horyzontu – tym bardziej liliowo-fioletowe, mroźne mgiełki nad polami i majaczące za nimi drzewa. Było cudownie.

A w Łodzi – pierwsze spotkanie z uczniami klas I-II w filii 1 biblioteki Łódź-Polesie: bardzo udane i bardzo miłe. O „Srebrnym dzwoneczku”. Ciekawi mogą się zapoznać z relacją (i fotorelacją) TUTAJ. Powiem jeszcze tylko, że po spotkaniu dostałam przepiękne białe róże, które bez kropli wody przetrwały cały dzień (leżały w samochodzie od godziny 12 do prawie 19), ani trochę nie przywiędły, dojechały cało i teraz zdobią mój pokój. Co to za niezwykła, niewiędnąca odmiana?

A po spotkaniu w bibliotece – kolejne, tym razem w Szkole Podstawowej Związku Nauczycielstwa Polskiego. Również świetne dzieci, również przemiła atmosfera – a w dodatku na zakończenie dostałam wspaniały prezent: trzy świetnie napisane recenzje moich książek, pięknie ilustrowane (samodzielnie lub Salvadorem Dali :) ). O, proszę:

 

WP_20151127_003

WP_20151127_005

 

Dziękuję! Za spotkania, za miłe rozmowy i za pamiątki :)

Pozdrawiam wszystkich mocno – i wracam do pracy. „Haczyk” wzywa!

 

Po targach w Łodzi + dwa zaproszenia (Poznań, Wrocław)

Dobry wieczór, niemal przed chwilą wróciłam do domu z podróży do Łodzi, gdzie odwiedziłam V Salon Ciekawej Książki.

Ledwo zrzuciłam z siebie płaszcz, już spieszę, żeby to napisać: z całego serca dziękuję Czytelniczkom i Czytelnikom, którzy zechcieli mnie wczoraj odwiedzić na stoisku Akapit Pressu! Było Was tak dużo, wszyscy tacy mili, tacy ciekawi świata! :) Ogromnie się cieszę, że wielu z Was przyniosło z domu własne, już przeczytane egzemplarze moich książek, w których mogłam wpisać dedykacje – ale równie mocno cieszę się z tego, że część z Was przyszła po to, żeby dopiero zacząć poznawać moich bohaterów i ich historie. Wszystkich, nowych i dawniejszych Czytelników i Czytelniczki pozdrawiam mocno-mocno i dziękuję, że przybyliście do Białej Fabryki w ten zupełnie niezachęcający do wyjścia dzień! :)

Tutaj – mała fotorelacja:

IMG_7102

IMG_7073

IMG_7095

IMG_7109IMG_7132

I filmik:

Dziękuję jeszcze raz!

 

Ale na tym nie koniec, bo już w najbliższą niedzielę, 29 listopada o godz. 16.00 znów będę miała szansę zobaczyć się z Wami, Czytelnikami – w Poznaniu, przy ul. Gołębiej, w sali nad Cafe Misja (obok Fary), gdzie odbędzie się moje spotkanie autorskie.

Logo_OK_Cafe Misja-01

Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich, małych i większych, z rodzicami, ciociami, wujkami, babciami, dziadkami! Przybywajcie!

 

A na finał sezonu:

24wtdk

Jak można wywnioskować z powyższego obrazka, wybieram się na Wrocławskie Targi Dobrych Książek – będę tam podpisywała swoje książki w piątek, 4 grudnia, w godz. 15.00-16.00. Na stoisku wydawnictwa Akapit Press, oczywiście.

 

Czekam niecierpliwie na nasze spotkania, pozdrawiam ciepło w ten zimny, niemalże zimowy już wieczór! Do zobaczenia!

 

PS Aha, mam jeszcze bardzo miłą wiadomość na temat „Rzeki”, ale na razie, jeszcze przez chwilę, musi ona pozostać tajemnicą. Zdradzę ją niebawem, kiedy już będę mogła. Pst! ;)

Palimpsest

Palimpsest (gr. palimpsestos – ponownie zeskrobany) – starożytny lub średniowieczny rękopis zapisany na pergaminie, z którego został zeskrobany albo starty tekst wcześniejszy. W sensie przenośnym – tekst semantycznie wielowarstwowy, w którym spoza znaczenia dosłownego prześwitują znaczenia ukryte. (za: Słownik terminów literackich, Ossolineum)

Czy nie jest tak, że wszystko w naturze ma skłonność do układania się w warstwy?
Gleba, skała, lód, słoje drzew, muszle ślimaków – układają się warstwami, a każda z nich jest śladem czasu, w którym powstała, i coś o tym czasie mówi.

Także każde ludzkie pokolenie zostawia na ziemi ślady, które zostają przykryte śladami ich potomków. Tworzymy palimpsest złożony z niezliczonej ilości warstw.
Spod tynków prześwitują dawne napisy, które ktoś kiedyś postanowił tam umieścić. Na ścianach pałaców ukazują swoje pobladłe twarze freski, namalowane kiedyś czyjąś ręką. Wmurowane w posadzki kościołów marmurowe płyty nagrobne, które miały być niezniszczalne i trwałe, dziś są wygładzone i wypolerowane przez setki, tysiące stóp, które po nich przeszły.

 

IMG_4733a

 

Lubię odwiedzać stare miasta i miasteczka, zaglądać do starych budynków. Tak wyraźnie widać w nich ślady tych, którzy odeszli – ale przecież nie odeszli zupełnie. Każdy coś po sobie zostawił.

 

litwa1

 

Chodzę po kocich łbach, ułożonych tak wiele lat temu. Oglądam starą góralską chałupę – pasterskie kostury, wełniane chusty, schodzone kierpce. Którędy chodziły obute w nie stopy? Dotykam toruńskich murów z czerwonej cegły: tyle rąk przed moimi dotykało tych murów, uszy dawnych mieszkańców miasta słuchały kroków krzyżackich wartowników, które odbijały się echem od ceglanych ścian. Tyle oczu, przez tyle wieków, spoglądało od wzgórza wawelskiego na Wisłę. I była to ta sama Wisła – choć zarazem zupełnie inna.

 

IMG_4751a

 

Spacerując po lasach i polach myślę o tym, że ziemia wszystko przechowuje i wszystko pamięta.
Czytam o pracach wykopaliskowych wokół starego grodziska w Małopolsce. Archeolodzy twierdzą, że po śladach widać, iż grodzisko spłonęło, ale że spichrze były pełne zapasów. Zebrane zboże było jednak niedojrzałe, mówią, zebrane w pośpiechu. Dlaczego?

 

IMG_4522a

 

Dzisiaj, w Zaduszki, myślę o nich wszystkich: o tych ludziach, których pamiętam i o tych, których nie znał i nie widział nikt z nas, bo żyli tak dawno. Wszyscy oni są tutaj nadal obecni. Ci, których znaliśmy, są wśród nas poprzez wspomnienia, pamiątki i fotografie. Ci, których znać nie mogliśmy, pokazują się nam poprzez to, co jest trwałym dziełem ich rąk albo myśli.

Nasza historia jest jak palimpsest, a nasza teraźniejszość – to jego wierzchnia warstwa, która właśnie powstaje.

Czy nasze ślady będą tak trwałe jak ślady naszych poprzedników? Czy ci, którzy przyjdą po nas, będą oglądać je z takim samym zachwytem i wzruszeniem?

 

IMG_4724a

 

Wspominam dziś tych wszystkich ludzi, od których dostaliśmy w spadku tyle piękna, mądrości, cennych myśli – i doświadczenia; tych, którzy podarowali nam bazę w postaci warstw, budujących naszą tożsamość. Oprócz wielkich rzeczy składają się na tę bazę miliony pozornych drobiazgów. To krzepiąca myśl na ten listopadowy dzień.

W dzionek jesienny mglisty lecą jesienne listy…

Słuchajcie! Wczoraj był u mnie listonosz!

Przyniósł dużą, starannie zaadresowaną kopertę. Nadawca: „Klasa III, Szkoła z Charakterem, Gliwice”.

Ha – myślę sobie – co to za niespodzianka?

Czym prędzej otworzyłam kopertę, a w środku – list. Wykaligrafowany elegancko, napisany zgodnie z wszelkimi zasadami sztuki korespondencyjnej:

IMG_6975

Piękny list! O zielonej szkole i moim „Kwadransie”, czytanym wieczorami z Panią Wychowawczynią.

Ale to nie wszystko! Oprócz listu w kopercie znajdowały się zegary, mnóstwo zegarów, narysowanych przez uczniów klasy III. Każdy narysował, jak wyobraża sobie swój Zegar Życia. Co za cudeńka! Jakie one różnorodne i jakie śliczne, jeden piękniejszy od drugiego! I naprawdę, kochani Trzecioklasiści z Gliwic, jak wiele one mówią o Waszych charakterach i zainteresowaniach! To musi być ciekawe, być Waszą Panią Wychowawczynią :)

IMG_6991

IMG_6980

IMG_6990

Chcę Wam z całego serca podziękować, zrobiliście mi wspaniałą niespodziankę! Kiedy już się nazachwycam Waszymi zegarami, schowam je specjalną w pamiątkową teczkę, do której od czasu do czasu będę zaglądać, żeby przypomnieć sobie ten miły dzień i ten piękny list :)

Ściskam Was wszystkich i Waszą Panią bardzo, bardzo mocno i cieszę się ogromnie, że lubicie i chcecie czytać książki!

Krótka relacja z podróży

Uff, właśnie po długiej podróży długim pociągiem dotarłam z Krakowa do domu! Zaraz w kilku słowach (i obrazach) przedstawię Wam przebieg mojego wypadu :)

Zatem – od początku.

Kraków przywitał mnie wczoraj wiatrem i zapachem suchych liści na Plantach. Jak zawsze był piękny, dostojny i – czarodziejski. Dowód na to ostatnie prezentuję na poniższym zdjęciu – do kompletu brakuje tylko ducha Gałczyńskiego, najlepiej w zielonej pelerynie. Albo w czarnej, ale za to z zieloną gęsią dla towarzystwa. I w zaczarowanej dorożce.

sukiennice

sukiennice2a

W tych właśnie rewirach spędziłam bardzo przyjemne popołudnie i wczesny wieczór po przyjeździe, a następnie udałam się na zasłużony odpoczynek, myśląc o dniu kolejnym – czyli dzisiejszym – kiedy to miałam spotkać się z Wami na krakowskich targach książki.

A jakie to były wspaniałe spotkania! Bardzo dziękuję Wam wszystkim, nawet się nie spodziewałam, że tylu Was przybędzie, zwłaszcza że utrudnień komunikacyjnych było tego dnia w mieście sporo. Ale pokonaliście wszelkie przeszkody – i cieszę się z tego nieprawdopodobnie :) Zobaczyć Was, porozmawiać z Wami, albo nawet nie rozmawiać tylko popatrzeć w Wasze myślące, bystre oczy – coś wspaniałego! Cieszę się, że jesteście – i że się pokazujecie :)

krakow-targi

Warunki do fotografowania nie były najlepsze, o czym wiedzą wszyscy, którzy przebijali się przez targowe tłumy – ale mam chociaż tę jedną migaweczkę, na której widać, jak rozmawiam ze świetnym czytelnikiem Karolem (tak, tym, który czasami wpisuje się tu na stronę) i jego Mamą.

Zdołałam jeszcze zrobić portret „Srebrnemu dzwoneczkowi” – właśnie dziś, na stoisku, po raz pierwszy ujrzałam nowe wydanie na własne oczy:

dzwoneczek-targi2

dzwoneczek-targi1

A potem? Cóż, potem już pędem na dworzec i z powrotem do domu. Po drodze widoki były przepiękne, kolory niewiarygodne (zwłaszcza w mojej ulubionej miejscowości Tunel, którą polecam Waszej uwadze zwłaszcza w październiku, właśnie ze względu na niespotykane walory kolorystyczne oraz urocze pagórki i wijące się między nimi drogi oraz dróżki). Tu mała dawka widoczków (choć akurat mało kolorowa, ale wdzięczna z innych względów):

podroz3

I oto jestem z powrotem przy własnym biurku, z głową pełną miłych wspomnień, miłych rozmów i wrażeń, i sama się do siebie uśmiecham, myśląc o minionym dniu – jeszcze raz bardzo Wam wszystkim dziękuję! Fajnie mieć takich Czytelników! :D

Targi w Krakowie

Wszyscy mili Czytelnicy, od najmłodszych do najstarszych – już za tydzień będę miała okazję spotkać się z Wami na 19. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie! Oprócz mnie będą tam również moje książki, w tym nowy „Srebrny dzwoneczek” – sama jestem ciekawa, jak się będzie prezentował ;)

krakow2015

Zapraszam w sobotę 24 października, w godzinach 11.00-12.30 na stoisko Wydawnictwa Akapit Press (C 20).

Więcej szczegółów o targach TUTAJ.

Do zobaczenia, czekam na Was! :)

 

Wałbrzych i nowa recenzja „Rzeki”

 

WP_20151015_006

Prezentuję Wam moje odkrycie – Wałbrzych. Byłam tu wczoraj (po raz pierwszy w życiu!) – ładnie i tajemniczo, zwłaszcza w tej mgle i wśród jesiennych liści (złotego pociągu nie widziałam ;) ). Niestety nie starczyło mi czasu, żeby zawędrować we wszystkie interesujące uliczki, których w drodze z jednej filii bibliotecznej do drugiej dostrzegłam sporo, ale liczę na to, że jeszcze będę miała okazję.

A, bo właśnie po to przede wszystkim wybrałam się do Wałbrzycha: żeby spotkać się z Czytelnikami. Jest tam wspaniała biblioteka! Czytelnicy świetni! Dziękuję za fantastyczne spotkania! Na zdjęciach (za które dziękuję Bibliotece Pod Atlantami) można zobaczyć, jak nam było miło:

 

DSCN1786

DSCN1815

20151015_124721

20151015_130107

Sprawa druga: dostałam link i przekazuję go dalej – zapraszam na blog „Słowem lukrowane”, gdzie pojawiła się piękna recenzja „Rzeki”.

Kolejna ostroga! Pełna nowej motywacji pracuję dalej nad „Haczykiem”. :)